Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

AGROTECHNIKA FELIETON

Panowie! Policzmy pąki!

Na Ligolu jest ich tak mało, że nie jest trudną sztuką je dosłownie policzyć. Nikt chyba nie odważy się wejść w polemikę, sprzeczną do tej, że po urodzajnym roku owoców będzie mniej. Tak to już sobie matka natura wymyśliła.

To, że pąków kwiatowych jest mniej widać gołym okiem. Uważam, że sumarycznie nie jest w tym sezonie możliwe uzyskanie nawet 50% zeszłorocznego plonu. Pamiętajmy, że do jesieni jeszcze długa droga… Kwietniowe i majowe przymrozki… susza… nawałnice… gradobicia… Wszystkie te kataklizmy dodatkowo ograniczą tegoroczny plon. Nie wiem czy wystąpią, ale z drugiej strony, nikt mnie nie zapewni, że ich nie będzie.

Osobiście uważam, że szacowane przez WAPA zapasy jabłek w Polsce to wróżby z fusów. Jest to gra niską cenę. Macie jeszcze milion ton… nikt tego nie będzie chciał… My widząc co się dzieje w sadach musimy grać na wysoką cenę. W tej chwili to nasza najlepsza karta przetargowa.

Krajowi przetwórcy są bardzo dobrze poinformowani. Chińczycy nie eksportują koncentratu, a ten powoli drożeje. Ceny na kontraktach długoterminowych rosną. Wnioski? Jesienią zbiorniki będą puste! Dodajmy do tego maksymalnie połowę zeszłorocznego surowca, a wyścig kto zrealizuje jesienne kontrakty zaczniemy latem od 40 – 50 groszy. Straszenie ze strony KUPSu czy kontrolowanych “przecieków” że jabłko przemysłowe będzie tanie (17 gr) to brednie. Rzecz jasna będą chcieli zbijać cenę jak tylko się da, ale wiedzą co ich czeka. Wyścig, kto kupi szybciej, kto pierwszy zrealizuje swoje zobowiązania wobec kupców. Tego się panicznie boją, oznacza to dużo mniejsze zyski. Jesień 2018 przetwórcy będą pamiętali do końca życia. Raj na ziemi, niestety my, sadownicy im ten raj zafundowaliśmy. Sadownicy. Jabłek w tym roku będzie mało lub bardzo mało. Miejmy to na uwadze sprzedając ostatnie owoce z 2018 roku ceniąc je nieco lepiej. Co przyniesie jesień? O niebo lepsze ceny niż ubiegła. Jednak pamiętajmy, jak mawiał mistrz Yoda w Gwiezdnych Wojnach “przyszłość jest w ruchu. mój uczniu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *