Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

HANDEL WIŚNIE

Polskie wiśnie jadą do Niemiec – wykorzystajmy ten popyt

Chciałbym to mówić (pisać) znacznie częściej. MAM DLA WAS DOBRĄ WIADOMOŚĆ! Dotyczy ona owoców, którymi w tej chwili brudzę klawiaturę – wiśni. Popyt na te owoce przewyższa nawet moje najbardziej pozytywne prognozy.

Na dziś ceny w punktach skupu to przeważnie 2,70 zł/kg z tendencją wzrostową. Zakłady się licytują, chcąc kupić jak najwięcej (niepotrzebnego towaru, którego miały nie kupować) Licytują się nie tylko pomiędzy sobą ale także między grupami producenckimi i eksporterami, którzy skupują wiśnie mrożeniową na eksport, głównie do Niemiec. Wynika to głównie z tego, że Niemcy są głównym odbiorcą Węgierskiego eksportu, którego w tym roku było jak na lekarstwo. Nadwyżka Madziarów była niewielka i nie zaspokoiła Niemieckich potrzeb. Wiśnie eksportowane na mrożenie są pakowane w 5-cio kilogramowe klatki, po to aby lepiej zniosły dłuższą podróż. Cena jest przeważnie o 20 groszy wyższa, do tego dochodzą odrobinę większe wymagania.

Ostatnie doniesienia ukazują także niedobór tych owoców u naszych wschodnich sąsiadów. Będą oni chcieli uzupełniać swoje niedobory naszymi owocami. Jesteśmy największym producentem wiśni w Europie, a nasze zbiory są ostanie w kolejce. To co w poprzednich latach było dla nas niekorzystne, czyli bycie na końcu. W tym roku jest naszym asem w rękawie. Okoliczni sąsiedzi chcą owoce, których nie kupili nigdzie indziej. Wykorzystajmy to!

Zastanawia mnie jedna sprawa. Czemu Niemcy kupują wiśnie świeżą a nie przetworzoną? Każde dziecko wie, że koszt jej przetworzenia jest w Polsce niższy niż za Odrą. Czy wynika to z tego, że jest u nich tak mało owoców, że zakłady po prostu nie mogą mieć przestojów? – nie wiem.

Tak czy owak nie spieszmy się ze zbiorami. Naprawdę w tej chwili to sadownik dyktuje warunki. Zdążymy ze zbiorami, spokojnie, a przy okazji zobaczymy ile warte są te nasze małe, kwaśne owoce…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *