Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

PRZETWÓRSTWO WIŚNIE

Ceny skupu wiśni na Węgrzech – jakich cen powinniśmy oczekiwać?

Właśnie rozpoczynają się zbiory wiśni na Węgrzech. Przepychanki cenowe i badanie jednych przez drugich i na odwrót powoli dobiega końca. Tak samo powoli wycisza się propaganda przetwórni. Ceny zaczynają się stabilizować.

Firma Vegh-Var KFT w miejscowości Dunavecse na starcie sezonu skupuje wiśnie przemysłowe po 240 forintów. Większość ofert wiśni przemysłowych mieści się w przedziale 200 – 240 forintów to jest 2,60 – 3,11 zł. Słodkie odmiany rwane ręcznie z ogonkiem są znacznie droższe. Ceny jak na razie ustabilizowały się na poziomie około 400 forintów za kilogram, czyli 5,0 złotych.

Powyższe ceny są realnym odzwierciedleniem uszczuplonych o 30-40 % plonów u Madziarów. Nie będzie przesadą oczekiwanie podobnych stawek u nas. Zwłaszcza biorąc pod uwagę niesamowity opad. Jeśli stawki na południu wzrosną a będzie kontynuowany import, tak jak w latach poprzednich. Przetwórcze giganty będą chciały na krajowych cenach “odbijać” sobie wyższe koszty. Szkoda tylko, że producenci wiśni nie mogą sobie niczego na nikim odbić…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *