Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

TRUSKAWKI

Czy czeka nas bitwa o truskawki?

Sezon truskawkowy ruszył przysłowiową „pełną parą” O ile na rynkach hurtowych i straganach owoce są w sprzedaży już od jakiegoś czasu. Przetwórnie rozpoczęły skup surowca w tym tygodniu, tak samo skupy w zagłębiu grójeckim. Na start ceny wynosiły 4,0 – b/s i 2,0 z/s. We środę cena poszła do góry na 4,2 b/s i 2,3 z/s. Wczoraj wzrost na 4,3 b/s i 2,6 z/s. Na dziś niektóre skupy już wystawiły cenę na 4,5 b/s i 2.8 z/s.

Czy czeka nas bitwa o te owoce? Każdy chce je kupić. Argumentów „za” jest kilka. Płynna sprzedaż na rynkach hurtowych i stabilne ceny 9 – 12 zł za łubiankę. Zapytania ze strony zagranicznych kupców, które są odbierane przez polskie firmy handlujące owocami. Przetwórnie, które zapasów tegoż towaru z ubiegłego roku nie mają, a przecież muszą pracować i kupować. Skoro cena skupu niemalże dorównuje najniższym cenom hurtowym jest duża presja mroźni na zakup surowca.

Gdzie jest w tym roku górna granica ceny? Dowiemy się po sezonie. Według prognoz ludzi związanych z branżą, cena skupu będzie powoli rosła i przekroczy 5 zł za kilogram, oraz każdy owoc w tym roku zostanie zagospodarowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *