Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

HANDEL WIŚNIE

Duży popyt na węgierskie wiśnie ze strony potencjalnych kupców

Jest wysoce prawdopodobne, że ten zakupowy trend dotrze także do nas. Czy magiczna kwota 5 zł za kilogram z 2017 zostanie znowu przekroczona? Na Węgrzech pośrednicy i przetwórcy już tyle oferują.

Na węgierskich portalach transakcyjnych, czy giełdach towarowych można wyraźnie zauważyć duże zainteresowanie wiśniami. Więcej jest ofert kupna niż sprzedaży, a oznacza to w prostej linii wysokie ceny.

Trudny sezon dla węgierskich sadowników skutkuje o wiele mniejszymi plonami, ograniczonymi przez nawałnice, podtopienia i moniliozę. Niżej oferta kupna za 400 forintów za kilogram (5,27 zł) Co ciekawe, kupcy są także zainteresowani spękanymi wiśniami (których na Węgrzech nie brakuje) co oznacza ogromną presję zakupową. Presja ta wynika z chęci skupienia jak największej ilości towaru w krótkim czasie w celu zrealizowania kontraktów, a w konsekwencji dalszy wzrost cen. Oferty kupna i sprzedaży wahają się w widełkach od 300 do 400 forintów (3,95 – 5,27 zł ), czyli typowa “przepychanka cenowa” jak na początku każdego sezonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *