Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

ŚWIATOWE RYNKI WIŚNIE

Węgierskie wiśnie gniją – w Polsce będą ceny!

Bałkany są obecnie nawiedzane przez ulewne deszcze i podtopienia. Dotyka to także węgierskich sadowników, produkujących wiśnie.

Nie ominęło to także Węgier, jednego z kluczowych graczy w europejskiej produkcji wiśni. Branżowe, węgierskie media informują o obfitych opadach deszczu. Wczesne wiśnie pękają i gniją. W hrabstwie Somogy, na południe od jeziora Balaton ponad 100 litrów deszczu spadło w półtora tygodnia. Gniją także wczesne czereśnie i truskawki (które będą się nadawać w większości tylko do przetwórstwa). W tych drugich plantatorzy nie mogą wykonać zabiegów ze względu na ciągłe opady.

Węgierskie zbiory były zawsze najważniejszym wyznacznikiem cen skupu tych owoców w Polsce. Drogą prostej logiki, jeśli na Węgrzech i w Serbii zbiory będą mniejsze, to w Polsce cena będzie wyższa. Warto dodać, że szacunki naszych zbiorów też nie będą duże. Po ubiegłorocznym, tragicznym dla plantatorów roku, wiele sadów zostało wykarczowanych. Drzewa zawiązały przeciętnie bądź słabo. Wiele kwiatów i zawiązków przemarzło. Jest to kilka mocnych prognostyków na korzyść naszych portfeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *