Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA MALINY MROŻONKI PRZETWÓRSTWO

Jakich cen powinny oczekiwać polscy producenci malin w tym roku?

Jako że w sieci sadownicy, coraz częściej pytają o ceny skupu malin letnich, jak również powoli myślą o tym co przyniesie tegoroczny sezon, warto spojrzeć szerzej na malinowy, europejski rynek, aby nie dać się ograć i widzieć więcej o bieżącej sytuacji rynkowej. Jak co roku przed sezonem skupu każdego z owoców, każdy bada rynek. Ile można zapłacić, ile należny oczekiwać i tak dalej. Niestety równocześnie rozpoczyna się proces dezinformacji producentów. Jakich więc cen powinny oczekiwać polscy producenci malin w tym roku?

 

 

Ostatnio dużo się pisało i mówiło o sytuacji, jaka miała miejsce w Serbii. Tamtejsi plantatorzy z pomocą rządu osiągnęli wreszcie satysfakcjonujące ceny. Zobaczymy jak długo taki stan rzeczy się utrzyma. Jedno jest pewne – DA SIĘ!

Warto wspomnieć o stawkach, jakie uzyskiwały ostatnie partie mrożonych malin. W Serbii były to stawki 2,50 – 2,70 Euro za kilogram czyi 11,12 – 12,01 zł/kg. Okazuje się , że w dobie koronawirusa, konsumenci zdecydowanie częściej wybierają mrożone produkty. To spowodowało wiosenny wzrost popytu na mrożonki i wzrost ich cen. Efektem jest wyprzedanie ubiegłorocznych zapasów.

Rozmawiałem z producentem z powiatu Kraśnickiego. Jego zdaniem przeciętne, tegoroczne plonowanie jest na poziomie 60% plonu maksymalnego. Dodaje, że po ubiegłym roku wiele plantacji było wiosną w znacznie gorszej kondycji, niż być powinny. Na nowych przyrostach nie ma odpowiedniej ilości owoców. Ponadto producent przewiduje w tym roku problemy z szarą pleśnią. Panujące warunki atmosferyczne sprzyjają rozwojowi chorób. Kolejna sprawa to siła robocza. Nie wiadomo jakie będą kosztu zbioru i ile będzie przysłowiowych “rąk do pracy”. Podsumowując mówi, że  “W przypadku leniej maliny 4 zł to są same koszty produkcji”.

Moim zdaniem, jak również zdaniem mojego rozmówcy, polscy producenci powinni oczekiwać podobnych stawek, jak na południu Europy. 7 -8 zł za kilogram malin pierwszej klasy. Na początek sezonu jest rozsądną ceną na nasze realia. Ponadto plantatorzy nie powinni zwracać uwagi na dezinformacyjne komentarze i plotki o rzekomych stawkach 2,50 czy 3,00 zł/kg, które są absurdalne i mają na celu wyłącznie wzbudzenie emocji, sensacji itp.

Niestety największym zagrożeniem jest import mrożonych malin z Ukrainy. To główny “straszak” przetwórców działających w Polsce. Czy ukraińscy przetwórcy pójdą w tym roku po rozum do głowy i zatrzymają zamrożony produkt u siebie? – zobaczymy. W minionym sezonie dostali w pewnym sensie ekonomiczną nauczkę. Za ukraińskich malinach eksportowanych do Polski latem, jesienią i zimą zarobiły wiosną zakłady działające na terenie naszego kraju. Czy importowane maliny będą kontrolowane pod względem pozostałości środków ochrony roślin? To już leży w kwestii odpowiednich służb.

Przeanalizujmy po krotce dokumenty i ceny z Bałkanów.

Serbia (w przeliczeniu na złotówki)

Ekstra klasa     7,60 – 9,50 zł/kg

1 klasa              6,84 – 8,74 zł/kg

2 klasa             5,70 – 7,22 zł/kg

 

Bośnia i Hercegowina (w przeliczeniu na złotówki)

Ekstra klasa     7,04 zł/kg

1 klasa               6,81 zł/kg

2 klasa               5,68 zł/kg

 

 

 

 

 

2 KOMENTARZE

  1. Ale w u nas przecież muszą się dorobić pośrednicy żeby przetrwać cały rok za sezon skupu bo przecież oni więcej robić nic nie będą a żyć trzeba i kupować dzieciom mieszkania samochody fabryki TEMPE JANY a plantator przecież jak cały dzień będzie zbierał w 30 stopniowym upale to i tak tym bydlakiem sprzeda za tyle ile oni powiedzą .

  2. Ale w u nas przecież muszą się dorobić pośrednicy żeby przetrwać cały rok za sezon skupu bo przecież oni więcej robić nic nie będą a żyć trzeba i kupować dzieciom mieszkania samochody fabryki TEMPE JANY a plantator przecież jak cały dzień będzie zbierał w 30 stopniowym upale to i tak tym bydlakom sprzeda za tyle ile oni powiedzą .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *