Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA GRUPY PRODUCENCKIE HANDEL RYNKI HURTOWE

Najgrubsze jabłka wysortowane przez grupy, trafiają na rynki hurtowe

W cennikach skupu jabłek deserowych pojawiły się z powrotem (w zależności od podmiotu) ceny za najgrubsze kalibry jabłek. 90mm+, 95mm+, 95-100mm czy 100mm+. Jabłka te są kupowane po bardzo niskich cenach. To również zależy od grupy, oferowane są ceny od 0,50 do 1,00 zł/kg. Warto się przyjrzeć bliżej drodze jaką przechodzą najgrubsze jabłka i temu gdzie są sprzedawane.

 

 

Grupy producenckie eksportują jabłka, zaopatrują markety jak również hurtownie. Jak można się dowiedzieć od sprzedawców, owe grupy oferują najgrubsze jabłka (90 mm+ lub 95 mm+) w bardzo atrakcyjnych cenach w porównaniu do tych jakie panują na placu.

Jak mówią hurtownicy, grupy oferują takie jabłka, układane po 14 kg w czarny karton najczęściej po 3,50 – 3,60 zł/kg. Podczas gdy u sadownika na placu w tej cenie można kupić zupełnie przeciętne jabłka. W cennikach skupu, pojawiły się po raz kolejny stawki za najgrubsze jabłka. W ubiegłym roku, za jabłka w takich kalibrach, sadownicy otrzymywali cenę przemysłu – co było procederem nagannym. Zarówno wtedy, jak i teraz jabłka takie lądowały na rynkach hurtowych, jako towar premium, przeznaczony dla docelowego klienta.

Hurtownicy narzekają na wysokie ceny. Przy takich stawkach handel to łatwych nie należy. Nie ma im się co dziwić, jednak z drugiej strony, sadownicy skomentują „raz na wozie, raz pod wozem”.

Zachodzi zatem podejrzenie, że grupy, które jeszcze nie tak dawno wyciągały ręce po pomoc, mogą nie być do końca uczciwe w stosunku do sadowników. Jak zatem sadownik niezrzeszony może konkurować z taką ofertą jako dostawca? Czy takie działanie zasługuje na pochwałę? Czy dziwi zatem tak negatywna ocena (nie wszystkich) grup producenckich ze strony sadowników?

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *