Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA MALINY MROŻONKI PRZETWÓRSTWO

Pozytywne i negatywne strony serbskiej produkcji owocowej

Serbska produkcja owocowa jest najbardziej konkurencyjną gałęzią w całym rolnictwie tego kraju, jeśli chodzi o eksport i zestawienie z sąsiednimi krajami. Tak wynika z najnowszego raportu o krajowym przetwórstwie i produkcji rolnej. Opublikowanego w Belgradzie, 18 marca.

Raport przygotowało serbskie Ministerstwo Rolnictwa we współpracy z prywatną firmą konsultingową z Belgradu. Co ciekawe, wśród 10 najlepszych eksportowych serbskich płodów rolnych w latach 2013-2018, znajdziemy siedem owoców. 1 – maliny, 2 – wiśnie, 4 – czereśnie, 5 – śliwki, 6 – morele, 7 – brzoskwinie.

Raport ukazuje siedem negatywnych i cztery pozytywne trendy dla krajowej produkcji rolnej. Zdaniem autorów, powinny być one rozpatrzone przez władzę, przy tworzeniu nowych przepisów i ustaw dla rolnictwa.

Negatywne trendy dla branży jagodowej:

  • Widoczny spadek ceny mrożonych malin od grudnia 2015r.
  • Koncentracja kapitału ze strony mroźni
  • Niedobór siły roboczej, wzrost nasadzeń malin w czasach wyższych cen
  • Znacząca przewaga jednej odmiany malin (Willamette) i borówek (Duke)

 

Z drugiej strony są także widoczne pozytywne trendy. Ogólna modernizacja produkcji jagodowej w kraju. Wzrost udziału produkcji deserowej w malinach, borówkach i truskawkach. Wzrost globalnego popytu na owoce jagodowe.

Ponadto Serbia posiada 449 chłodni z możliwością głębokiego mrożenia o pojemności ponad 360 000 ton. 298 chłodni ma pojemność poniżej 500 ton, natomiast 103 obiekty mają pojemność od 200 do 500 ton. Jednak 48 największych firm dysponuje pojemnością ponad 2 000 ton. Ta ostatnia grupa stanowi 55% całkowitych możliwości mrożenia w kraju. Serbowie borykają się w przetwórstwie z tym samym zjawiskiem co polscy plantatorzy – konsolidacja kapitału ze strony przetwórni. W obu krajach jest niestety coraz mniej małych mroźni zwiększających konkurencyjność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *