Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA JABŁKO PRZEMYSŁOWE MALINY MROŻONKI PRZETWÓRSTWO

Z powodu Covid-19 zyskuje polski koncentrat i serbskie maliny

Polski koncentrat jabłkowy drożeje, ponieważ kupcy z USA, zaczęli zaopatrywać się w Europie. Powodem tego jest znacznie mniejsza podaż chińskiego koncentratu i znaczne opóźnienia dostaw. Widocznie zyskują także serbskie, mrożone maliny. To z kolei efekt zwiększonych zamówień i kończących się zapasów . Efekt? Wzrosty cen.

 

KONCENTRAT JABŁKOWY

Rynek nie znosi próżni. Zatem klienci z USA pokrywają powstałą (po braku chińskiego towaru) lukę towarem z Europy. Dzięki temu wzrósł popyt na polski koncentrat. To wpłynęło błyskawicznie na cenę. Dziś koncentrat o kwasowości 2,0 – 2,5% kosztuje 1,30 euro/kg (5,90 zł/kg) Angielscy analitycy przewidują kolejne wzrosty. Jednym z powodów są supermarkety w USA. Te zmniejszają wybór soków dla konsumentów do jabłkowego i pomarańczowego, również z powodu epidemii. Niestety ceny skupu surowca w kraju albo stoją w miejscu albo nieznacznie spadły.

 

MROŻONE MALINY

Z powodu zwiększonego popytu na żywność mrożoną, od jakiegoś czasu, powoli drożeją mrożonki. Doskonale jest to widoczne na przykładzie serbskich malin. Na tę chwilę kosztują 2,40 euro/kg (10,87 zł/kg). Serbskie mroźnie odnotowują gwałtowny wzrost sprzedaży. To, że mniejsze firmy są już bez towaru na sprzedaż a zamówienia są coraz większe wpływa na cenę, która powoli, lecz sukcesywnie rośnie. Od początku roku wzrosła o 10%. Tu także prognozowane są kolejne wzrosty.

Wszystko to dobrze wróży dla naszych plonów i przetworów. Niestety, zachodnie przetwórnie nadal w dużych ilościach importują ukraiński koncentrat mieszając go z naszym. Ale jeśli widoczny jest popyt to tym lepiej dla cen na ten sezon. Poza tym straty przymrozkowe mogą również wpłynąć na podaż a w następnej kolejności na ceny. Rosnąca cena malin to także dobre zjawisko. Po tym jak Serbowie pozbędą się swoich zapasów, cena jeszcze bardziej wzrośnie. Poza tym dobrze to prognozuje na tegoroczne zbiory. Tu z kolei plantatorzy powinni oczekiwać i wymagać wyższych stawek od “głodnej” surowca branży przetwórczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *