Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

AGROTECHNIKA EKONOMIA ŚWIATOWE RYNKI

Przymrozki we Włoszech a Halyomorpha halys

Przymrozki we Włoszech w ciągu ostatnich dni spowodowały poważne szkody. Na niektórych obszarach prowincji Bolonia, Rawenna oraz na środkowych równinach regionu Emilia temperatury osiągnęły prawie -6 ° C. Badacze i doradcy zauważają, że nagłe spadki temperatur zmniejszyły witalność i populacje szkodnika, który staje się zmorą włoskich sadowników – Halyomorpha halys

Emilia-Romania
Znaczne uszkodzenie owoców pestkowych: niemal zupełnie zniszczona produkcja moreli. Natomiast w brzoskwiniach, nektarynach i śliwach już widać poważne uszkodzenia. Nadal są oceniane straty w przypadku jabłoni i grusz.

Friuli
Na wielu plantacjach przez całą noc działały systemy zraszania nad koronowego, co uratowało produkcję. Sadownicy chronili sady brzoskwiniowe i jabłoniowe. Temperatura spadła do -4 °C. Tamtejsi producenci twierdzą, że bez zraszania stracili by całe plony.

Veneto
Również w prowincji Werona temperatura spadła poniżej zera.

Alessandro Morini, który uprawia 40 hektarów sadów jabłoniowych w Zevio, donosi, że temperatura spadła do -4 ° C. Stwierdza, że Pink Lady została uszkodzona, ponieważ to wcześniejsza odmiana. Ma także nadzieję, że to jedyne straty.

Południowy Tyrol
Sadownicy gospodarujący na dużych wysokościach mówią o braku uszkodzeń. W Sanzeno, 700 metrów nad poziomem morza, rozwój sadów jabłoniowych jest na wczesnym etapie. Ponadto informacje o jabłoniach są szczątkowe.

Halyomorpha halys

Zdaniem włoskich badaczy, Halyomorpha halys źle znosi nagłe spadki temperatur. Owady wyszły już ze swoich schronień, a spadki temperatur mają obniżyć jego liczebność. Szkodnik ten jednak ma tak dużą dynamikę reprodukcyjną, że nawet jeśli cykl rozpoczyna się z mniejszą liczbą owadów, do końca sezonu liczba szkodników może być bardzo duża.

Z drugiej strony sadownicy twierdzą, że owady są bardzo mądre. Wcześniej wyczuły spadki temperatur i schroniły się. Ich zdaniem walka z Halyomorpha halys będzie równie trudna co w ubiegłym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *