Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA FELIETON PRZETWÓRSTWO

Sadowniku! Dołożysz się do składki przetwórców

Czy polscy przetwórcy są tak biedni, że muszą żebrać o nasze pieniądze z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw? Fakty na to jednoznacznie wskazują. Zwłaszcza gdy suma wsparcia jest tak niebywale śmieszna w porównaniu z zyskami firm przetwórczych. Cała ta sytuacja zakrawa na absurd czy groteskę.

Fundusz promocji owoców i warzyw wzbudza wiele emocji wśród rolników. Faktem jest, że z każdej faktury za płody rolne, mały ułamek sumy kierowany jest na zasilenie konta tego właśnie funduszu. Pieniądze na nim ulokowane są przeznaczane na promocję polskiej żywności zarówno w kraju jak i za granicą. A decyduje o tym komisja zarządzająca. Zdarza się, że pieniądze są wydawane niewłaściwie. Jak np. na targach w Dubaju, gdzie na polskim stoisku wystawiał się włoski gigant z branży cukierniczej. Z tego powodu odnośnie samego funduszu i zarządzaniu nim krąży wiele spekulacji i teorii spiskowych.

Fundusze na nowy, 2020 rok są już powoli rozdysponowywane. W planie wydatków na 2020 rok jest punkt 11, który jest niezwykle ciekawy:

Spytacie co to takiego AIJN? Już tłumaczę. To European Fruit Juice Association. Można powiedzieć, że to taki ogólnoeuropejski KUPS. Składka roczna na uczestnictwo w pracach AIJN to, jak się dowiadujemy 124 450,00 zł. Naszym przetwórcom brakuje 26 250,00 zł i tyle musimy się, drodzy sadownicy, dorzucić do tejże składki. Bardzo dobrze, że przedstawiciele naszego przetwórstwa chcą pracować w większych organizacjach, ale czy musimy za to płacić?

Biorąc pod uwagę setki milionów złotych zysku jakie generują działające w Polsce przetwórnie, to kwota wsparcia z naszych pieniędzy jest czymś co trudno skomentować. Dla zobrazowania absurdu wystarczy porównać kapitał zakładowy pewnej dużej przetwórni wynoszący 58 000 000 zł, do dofinansowania wartości zwężonego Ursusa C-360 3P w dobrym stanie.

Na co idą nasze pieniądze? Plik z uchwałą do pobrania tutaj:

https://we.tl/t-qLaOs34KZG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *