Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

ŚWIATOWE RYNKI TRUSKAWKI

Sprzeczne (truskawkowe) informacje na zagranicznych portalach

W krótkim odstępie czasu, na dwóch zagranicznych portalach pojawiły się informacje na temat tego samego zagadnienia. Chodzi o produkcję i sprzedaż hiszpańskich truskawek. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie zupełnie sprzeczny przekaz i wnioski jakie wypływają z tych dwóch artykułów. Pierwszy mówi o “wyraźnym niedoborze truskawek”, natomiast drugi o “spadku produkcji, popytu i ceny”. Pytanie jakie należy w tym miejscu zadać to kto jest bliższy prawdy?

Holendrzy

Według Holendrów, hiszpański sezon truskawek rozpoczął się małą podażą. W związku z tym każda ich ilość była bardzo szybko wchłaniana przez rynek w bardzo dobrych cenach. Opady w głównych rejonach produkcji miały wpływ na jakość i zmniejszy ilości przeznaczane do sprzedaży. Dodatkowo opóźniły dostawy na rynek. Skutkuje to wyraźnym niedoborem truskawek w sprzedaży. Ze względu na spadek produkcji w Hiszpanii, popyt na truskawki jest duży. Również na owoce z Egiptu i Maroka. Nie są one jednak konkurencją, a uzupełniają rynkowe niedobory. Jak co roku wraz ze wzrostem wolumenów, konkurencja będzie rosła, a ceny będą spadały.

Niemcy

Według niemieckiego portalu spada produkcja, popyt i ceny truskawek – tak mówi już sam tytuł. Artykuł dotyczy tego samego, dość wąskiego zagadnienia, czyli hiszpańskiej produkcji i sprzedaży truskawek w styczniu. Następnie mowa o 50%, a nawet 60% większej produkcji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To właśnie większe ilości w połączeniu z innymi czynnikami skutkują obserwowaną sytuacją. Autorzy piszą o słabym popycie i niskich cenach. Spożycie znacznie spadło tuż po Bożym Narodzeniu. Ceny są niskie (1 euro za kg) i spadają wraz ze wzrostem dostępnych na rynku owoców.

Oryginalne artykuły:

https://www.agf.nl/article/9185174/duidelijk-tekort-aan-aardbeien-in-de-markt/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *