Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA RYNKI HURTOWE

Jeden plus ciepłej i bezśnieżnej zimy

Ciepła i bezśnieżna zima 2019/2020 to fakt. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w przyszłości będziemy musieli się do takich zim przyzwyczaić. Dla naszych sadów jest jednoznacznie zła, to nie ulega dyskusji. Jednak jest jeden mały aspekt sadowniczego życia, na który ciepła, bezśnieżna życia wpływa pozytywnie.

Jest to handel na runkach hurtowych. I tu, co ciekawe są tego same plusy. Po pierwsze handel nie przenosi się w takim stopniu na halę. Niesprzyjająca aura nie “wygania” kupujących pod dachy hal. Korzystają na tym producenci.

Zarówno sprzedaż, jak i zakupy przy znacznych mrozach nie należą do łatwych i przyjemnych prac. Odetchną sadownicy, ponieważ nie wracają do domów aż tak zmęczeni i przemarznięci. Bardziej skorzy do spacerów po rynku są kupcy. Korzystają i jedni i drudzy.

Lepsza pogoda zimą to także więcej kupujących na rynkach detalicznych. To z kolei większe zakupy pośredników na rynkach hurtowych. Większe zarobki pośredników i większy popyt na owoce. Znowu korzystają i jedni i drudzy.

Korzystają także same owoce. Zarówno jabłka jak i gruszki nie przemarzają. Przy izolowanych samochodach i temperaturach nawet niewiele poniżej zera, owoce pozostają w dobrej kondycji.

Chociaż to niewiele i nie dotyczy wszystkich sadowników, ale zawsze. Chociaż skala samego zjawiska nie jest duża, jest warta uwagi. Zaletą silnej pozycji rynków hurtowych (z punku widzenia odsetka całościowego handlu płodami rolnymi) jest to, że nikt nie dyktuje ceny. Zmniejsza się rola dyktatu sieci handlowych. Jeśli dojdziemy do tego ideału handlu, ciepła zima miała by już bardziej znaczne efekty. Choć w tym miejscu pojawi się wiele głosów, że także sadownicy, powinni się przenieść pod dach. Ale to już zupełnie inny temat. Poza tym warto mówić o pozytywnych rzeczach w kontrze do narzekania, czyli podobno naszej narodowej cechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *