Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

HANDEL ŚWIATOWE RYNKI

Prywatne opinie i problemy eksportera idą w świat i szkodzą nam wszystkim

– Polskie jabłka niskiej jakości utrudniają ich eksport do Indii – tak przynajmniej twierdzi działający w naszym kraju eksporter na łamach Fresh Plaza (oryginalny artykuł TUTAJ). Chociaż treść mówi przede wszystkim o tym, że strategia przetrzymywania jabłek za wszelką cenę nie posłuży producentom, pojawia się tam kilka stwierdzeń, które szybko zostały przedrukowane przez inne portale. 

Wypowiedź cytuje chociażby ukraiński serwis East-Fruit: „Polscy eksporterzy są zmuszeni zaprzestać dostarczania jabłek do Indii w tym sezonie. Wynika to z nieodpowiedniej jakości produktu. (…) Nie mogą zagwarantować wywozu partii jabłek o jednakowej jakości, do których przyzwyczajeni są indyjscy konsumenci”. Serwis podkreśla, że eksporter wcale nie jest zdziwiony, że hinduscy importerzy znajdą innych kontrahentów. „W bieżącym sezonie polscy eksporterzy z pewnością nie będą w stanie zagwarantować jakości, do której przywykli konsumenci”. Całość TUTAJ

Takie wypowiedzi z pewnością nie wpływają na popularność naszych jabłek, tym bardziej, że mijają się z prawdą. Ci sadownicy, którzy decydują się na długie przechowywanie jabłek z pewnością mają przekonanie co do jakości. Po takim roku, jak 2019, sadownicy nie ryzykują, jeśli pojawiają się wątpliwości.

W komentarzach pojawiają się sugestie, że wypowiedzi mają skłonić producentów do otwierania komór. Pytanie jednak, czy podobne rewelacje, utrzymane w tak negatywnym tonie, powinny być zamieszczane na ogólnoświatowym serwisie. Na wizerunku tracą wszyscy, przede wszystkim inni eksporterzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *