Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

HANDEL ŚWIATOWE RYNKI

Duże zainteresowanie Polaków holenderskimi jabłkami

Na ogólnoświatowym portalu freshplaza.es pojawił się bardzo interesujący wywiad z prezesem jednej z największych firm handlujących owocami w Holandii.

Zweer van Aalsburg – “Nasza sortownia pracuje w nadgodzinach w okresie Bożego Narodzenia. Niesamowita ilość owoców ziarnkowych opuściła nasze zakłady w ostatnich tygodniach”.

„To pokazuje, że klienci są zainteresowani owocami wysokiej jakości w okresie Bożego Narodzenia. Ponadto między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem wiele jabłek Boskoop jest sprzedawanych na potrzeby kulinarne. A teraz, na początku nowego roku, wielu naszych odbiorców planuje promocje, ponieważ ludzie chcą rozpocząć rok w zdrowy sposób ”, mówi szef segmentu owoców ziarnkowych.

Zweer spodziewa się nieznacznych wzrostów cen w nadchodzących tygodniach. „Cena jabłek Boskoop, których jest znacznie mniej, już rośnie. Odmiany Elstar i Jonagold pozostają stabilne, a ceny kalibru 75 wynoszą około 0,65 €/kg (2,75 zł/kg). Rozpoczyna się również eksport jabłek na dalekie rynki.

Widzimy również dobry rynek dla gruszek. Ceny Konferencji wzrosły już do poziomu 0,65 €/kg (2,75 zł/kg) dla kalibru 55 i 0,75 €/kg (3,17 zł/kg) dla owoców kalibru 65 i myślę, że ceny wzrosną jeszcze bardziej. Na rynku europejskim jest mniej gruszek, a popyt jest duży. Uderzające jest to, że Polska kupuje od nas Konferencje, a także jabłka Boskoop, Jonagold i Elstar. Ponadto jakość jest znacznie lepsza niż w ubiegłym roku – podsumowuje. Zweer

Na koniec poproszę o wasze zdanie. Po co polskim pośrednikom holenderski Jonagold po 0,65 €/kg, skoro niektórzy nadal wmawiają nam włoską Galę po 0,35 €/kg. Po co polskim pośrednikom holenderski Jonagold po 0,65 €/kg , skoro polski mają pod nosem po 1,50 zł/kg ? A może jednak nie mają? W takim wypadku warto podnieść ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *