Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

KONCENTRAT JABŁKOWY ŚWIATOWE RYNKI

Chiński koncentrat bocznymi drogami, trafia do USA – rosnący reeksport

Chiny wyeksportowały 72 235 ton AJC w listopadzie 2019 r., Co stanowi wzrost o 58% w stosunku do objętości 45 780 ton z listopada 2018 r. Wzrost ten nie jest jednak spowodowany zwiększonym eksportem, bezpośrednio do USA. Tu, biorąc pod uwagę cła i polski, mieszany z dwóch sezonów produkt. Chiny nadal z nami na tym rynku przegrywają. Nie brakuje jednak na świecie ludzi, którzy zwietrzyli w całej sytuacji okazję do zarabiania pieniędzy na reeksporcie.

AJC – Apple Juice Concentrate – Zagęszczony sok jabłkowy

Jak pokazują dane, większy wzrost eksportu (w porównaniu z listopadem ubiegłego roku) wynika z wyższej sprzedaży krajów takich jak:

Rosja             wzrost o 7000 ton do 9 765 ton  

RPA                wzrost o 4000 ton do 7365 ton

Niemcy         wzrost o 3000 ton do 3200 ton

Turcja           wzrost o 4620 ton do 12370 ton

Jednocześnie sprzedaż AJC do Stanów Zjednoczonych jest na identycznym poziomie co w listopadzie ubiegłego roku. Wielu analityków komentuje te dane przekonaniem, graniczącym z pewnością, że te widoczne wzrosty to nic innego, jak reeksport. Tani, chiński koncentrat jest „przefarbowany” na produkt jednego z wyżej wymienionych krajów, a następnie kończy na rynku amerykańskim. Chińskie ceny eksportowe są stabilne i niskie przy średniej cenie 1 000 USD za tonę. Aktualne cło daje zatem duże możliwości do handlu i reeksportu, który najwyraźniej, bardzo się opłaca.

Warto także zadać pytanie. Ile zatem warte są cła i wojny handlowe, skoro to wszystko i tak daje się jakoś obejść?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *