Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

GRUPY PRODUCENCKIE JABŁKO DESEROWE

Ceny skupu jabłek deserowych w IV kwartale 2019

Tegoroczne, niższe o niemal połowę zbiory, zwiastowały wyższe ceny. Te, co prawda są znacznie wyższe niż w ubiegłym sezonie. Jednak, zdaniem większości sadowników, są nadal zbyt niskie. Przeanalizujmy zatem ceny skupu popularnych odmian na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy roku.

Dane pochodzą z jednej z pod grójeckich grup producenckich. Należy w tym miejscu dodać, że w spojrzeniu krajowym, w tym sezonie, są to górne stawki, jakie można było otrzymać. Jak widać na poniższych wykresach, ceny przez 3, czy 4 miesiące wahają się jedynie o 20 groszy na kilogramie. Jedynie w przypadku Gali Must, różnice te są znacznie większe.

Zdaniem wielu sadowników. W tym momencie cena popularnych odmian powinna wynosić 2,00 zł/kg. To zrekompensowało by koszty produkcji i rosnący odsetek przemysłu od sortowania. Zdaniem grup i eksporterów, więcej płacić się nie da, bo rosną koszty sortowania. Dodatkowo, klienci nie są w stanie zapłacić wyższych stawek. Nie bez znaczenia jest tu światowa konkurencja.

Najstabilniejszym popytem, i równocześnie ceną, cieszy się Gala Royal. Niektóre sporty kupowano powyżej 2,00 zł/kg. Ciekawie prezentuje się także wykres ceny Ligola. Tu mamy do czynienia z trendem “niemalejącym”. Moim zdaniem Ligol w nowym roku jeszcze zdrożeje. Jest on, obok Szampiona najpopularniejszym jabłkiem kupowanym przez sieci handlowe. Jego, tegoroczne, małe zbiory, są rekompensowane popytem, czyli rosnącą ceną. Niestety, w przypadku pozostałych odmian, widać swoisty “marazm”.

Na osi pionowej – cena. Na osi poziomej tygodnie 2019 roku. Opracowanie własne. 52-gi to obecny, ostatni tydzień roku. Ceny prezentują się następująco:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *