Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

HANDEL PRZETWÓRSTWO

Zmowa cenowa jednak istnieje i można za nią odpowiadać

Francuski Business Insider powołując się na francuski urząd konkurencji opisał ukaranie 6 przetwórców za kilkuletnie działanie w zmowie cenowej. Kary są bardzo dotkliwe, nawet, jeśli mówimy o Francji. Takim oto sposobem mitologizowana w naszym kraju zmowa cenowa okazuje się prawdą. Co więcej, francuskie media podają, że w branży przetwórczej są bardzo częstą praktyką. Zapewne nie tylko nad Loarą…

Charles Faraud (grzywna 16,4 mln euro), Andros (14,1 mln), Materne (13,6 mln), Délis (grupa Lactalis, 9,5 mln), Valade (2,8 mln) i conserves France (1,9 miliona). Wszystkich spiskowców wydała siódma, holenderska firma – Coroos. Może w naszym kraju kiedyś znajdzie się i taka firma, która ujawni istniejące mechanizmy?

Dzięki temu, że firmy operowały niemal na 100% rynku, możliwa była zmowa cenowa. Ustalano ceny produktu gotowego. Postępowanie karne udowodniło działanie w zmowie cenowej od października 2010 do stycznia 2014 roku.

Teraz postawny to w kontrze do słów naszych przetwórców. “Rolnicy szerzą teorie spiskowe” “Sadownicy za swoje niepowodzenia obwiniają przetwórców”. Temat francuskiego spisku przetwórców najlepiej zestawić z ostatnimi słowami prezesa KUPS, pana Juliana Pawlaka. Powiedział on w wywiadzie, że “ciągłe oskarżenia przetwórców o zmowę cenową, są niedorzeczne” Otóż panie prezesie to nie jest niedorzeczne, tylko prawdziwe. To się dzieje naprawdę. Nawet w tak bogatej i cywilizowanej Francji. Strach pomyśleć co by było, gdyby ktoś ukazał całą prawdę o przemyśle przetwórczym w Polsce…

1 KOMENTARZ

  1. Więksi skupiarze są z nimi w zmowie!! Jak szczury chowają się pod ich dachem aby nie stracić z tego wyzysku kasy!! Zdrajcy sadowników!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *