Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

ŚWIATOWE RYNKI

Handel jabłkami w Chinach – kontrakty na giełdzie towarowej

Zbiory w Chinach wróciły do normy. Z tego powodu zainteresowanie jabłkami na kontraktach terminowych spadło, bo wiadomo, że nie powinno ich zabraknąć. Wyraźnie spadła też cena. Zarówno ta dotycząca transakcji gotówkowych jak i kontraktów terminowych. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Kontrakt terminowy (Futures) to instrument finansowy, będący rodzajem umowy, zawartej pomiędzy kupującym, a sprzedającym, w której sprzedający zobowiązuje się sprzedać określony instrument bazowy za ściśle określoną cenę w ściśle określonym terminie. Cena, według której strony przeprowadzą transakcje w przyszłości, zwana jest ceną terminową (futures price), zaś dzień, w którym strony zobowiązane są przeprowadzić transakcję to data rozliczenia (settlement date) lub data dostawy (delivery date). W przypadku instrumentów pochodnych z fizyczną dostawą (na przykład jabłek), instrument bazowy stanowi również przedmiot transakcji na warunkach (takich jak cena i data) określonych w dniu zawarcia transakcji instrumentem pochodnym.  [źródło: www.edukacjagieldowa.pl]

Właśnie na takich kontraktach terminowych bazuje Zhengzhou Commodity Exchange. Jedna z chińskich giełd towarowych. Kontrakty terminowe, w przypadku giełd towarowych, służą głównie transferowaniu ryzyka związanego ze zmiennością ceny. Stabilizują także rynek, czasem też, służą spekulacji. W przypadku jabłek, na tej giełdzie, kontrakty są zwierane w miesiącach: styczeń, marzec, maj, lipiec, październik, listopad i grudzień.

No ale jakie są ceny i obroty?

Ceny wahają się od 7940 do 8692 juanów za tonę. Obecnie zbliżone są do cen hurtowych. A jest to dość drogo bo od 4252 do 4657 zł/tona. A po przesunięciu przecinka o trzy miejsca w lewo, daje to od 4,25 do 4,65 zł/kg. Cena ta, jest najlepszym dowodem, że jabłka w Chinach jeszcze nie są towarem pospolitym. Jednak bogacące się społeczeństwo, konsumuje ich coraz więcej.

Spadła ilość kontraktów terminowych, a co za tym idzie tonaż zakontraktowanych owoców przez tę giełdę towarową. Jak widać na powyższej tabeli, względem ubiegłego roku znacznie spadł wolumen obrotów. Oznacza to, że handlowcy, inwestorzy, a także spekulanci, oczekują kolejnych spadków ceny. W ubiegłym roku było odwrotnie. Większa ilość zawieranych kontraktów terminowych reprezentowała przewidywania wzrostów cen i zabezpieczanie się przed nimi, właśnie kontraktami.

Ten wykres ukazuje przebieg w czasie dwóch cen. Na niebiesko, cena z kontraktów ZCE. Na różowo, krajowe ceny w transakcjach gotówkowych. Widać wyraźną ich różnice, szczególnie latem i wczesną jesienią. Wiadomo było, że zbiory będą znacznie wyższe, więc zainteresowanie kontraktami terminowymi spadało. Bardziej zyskowny był handel gotówkowy. Wysokie zbiory nie zmuszają pośredników do bronienia się przed ryzykiem kontraktami terminowymi. W związku z powyższym tłumaczy to spadek obrotów na giełdzie ZCE z poprzedniej tabeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *