Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

MROŻONKI

Raport cen polskich, mrożonych owoców

Temat cen mrożonek w naszej branży praktycznie nie istnieje. Warto to zmienić, warto żeby stawki za jakie są one sprzedawane krążyły wśród sadowników.

Dla wielu interesujących się branżą największe zdumienie wzbudzi cena agrestu. Jak pamiętamy, latem, był skupowany po 0,30 – 0,40 zł/kg. Ze strony zakładów słyszeliśmy o jego nadprodukcji, braku zbytu, niepotrzebności. Okazuje się, że cena jest bardzo stabilna, bo przez cały rok wahała się od 2,50 do 2,80 zł/kg .

Także stawki za czarną porzeczkę, tłumaczą wzrosty cen skupu pod koniec sezonu. Niestety te osiągnęły zaledwie poziom 1,60 – 1,70 zł/kg. Jeśli chodzi o produkt mrożony, cały czas widać mocny trend wzrostowy.

Nazwa towaruJakość/uwagiCena zł/kg
Czarna porzeczkaklasa 14,52
Agrestklasa 1, bez kolców2,80
Malinaklasa 17,10
Czerwona porzeczkaklasa 13,36
Wiśnieklasa 1, 0,05% pestek5,16
Truskawkiklasa 2, 15-25 mm7,75
Truskawkiklasa 2, 25-35 mm6,75
truskawkiklasa 2, niesortowane6,33

Źródło: USDA / FAS

1 KOMENTARZ

  1. Obrót mrożonym agrestem ma marginalne znacznenie dla rynku mrożonych owoców. Wolumeny z perspektywy branży są praktycznie niezauważalne. Rynek odbiorców nie rośnie, tak więc jaki jest sens kupować setki ton agrestu jeśli jest problem z jego zagospodarowaniem. Nawet jak agrest mrożony będzie kosztował 1zł to nieoznacza, że odbije się to większym zapotrzebowaniem ze strony klientów docelowych. Generalnie są trochę przekłamania z podanymi cenami, ale uznajmy że mają charakter poglądowy. W kwestii truskawki 15-25mm jest uzysk jest zdecydowanie mniejszy niż w kilka kilkanaście lat temu. W dobie rozpowszechnienia odmian deserowych – “truskawek – ziemniaków” typu odmiany Azja, Roksana itd.. większość truskawek tych odmian nie osiąga tak małych rozmiarów, nie wspominając o walorach smakowych. Rynek truskawki polski rolnik sam niszczy. W tym momencie już przegrywamy konkurencję z Marokiem, Egiptem … ‘Nasze’ truskawki (Roksana, Azję i inne) to praktycznie ten sam co truskawki z importu z Egiptu, Maroka. W Niemczech, Francji kiedyś też produkowano truskawki na przemysł …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *