Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA

USA: Czerwona lista producentów koncentratu jabłkowego, których produkty będą zatrzymywane

Ostatnio głośnym echem odbiła się informacja o tym, że do USA dotarł europejski koncentrat jabłkowy skażony drożdżami. Pojawiły się od razu domniemania, że może to wpłynąć na sytuację rynkową i ceny polskiego koncentratu. Jako kontekst chciałbym jednak przywołać czarną listę amerykańskiego sanepidu w której zamieszczane są informacje o niebezpiecznych produktach. Ostatni wpis dotyczy produktów z Turcji.

Amerykański odpowiednik naszego sanepidu opublikował ostrzeżenie dotyczące importu soków i koncentratów owocowych. Chodzi o skażenie metalami ciężkimi. Odziały terenowe FDA mogą zatrzymywać transporty towarów znajdujących się na “czerwonej liście”.

Na liście znajdują się dwie firmy z Argentyny. Dwie firmy z Chin oraz dwie firmy z Gwatemali. W ich przypadku chodzi jednak o koncentraty gruszkowe i winogronowe. Jeśli chodzi o sok i koncentrat jabłkowy na wspomnionej “czerwonej liście” znajduje się siedmiu producentów z Turcji.

Niektóre zakłady znajdujące się w Polsce importowały właśnie koncentrat turecki. Może któraś ze służb powinna się temu przyjrzeć. Zwłaszcza w obliczu z ostatnią aferą z zanieczyszczonym drożdżami koncentratem. A to dlatego, żeby kajania za zanieczyszczenia nie zebrał na siebie ani polski przetwórca ani polski sadownik.

Oto lista tureckich firm, w których wykryto nieorganiczny arsen. Od momentu wpisania do czerwonej listy, każdy z widocznych niżej producentów nie spełnił wymogów i procedur, aby zostać z niej usuniętym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *