Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA

Sadowniku! Zaoszczędź fatygi importerom i zasadź Boskoopa

Pomimo tego, że jesteśmy największym w Europie producentem jabłek, to nadal co nie co importujemy. I nie chodzi tu o Granny Smith czy klubowe włoskie odmiany a o “kulinarnego” Boskoopa..

W ostatnim czasie przyspiesza i zwiększa się import odmiany Piękna z Boskoop. Import z Holandii do Polski. (Odmiana wyhodowana właśnie w Holandii) Mechanizmy rynkowe działają, wysoka cena w kraju zachęca do przeprowadzania takich transakcji. Nie ma tym nic złego. Bo nie ma nic złego w byciu przedsiębiorczym. Importuje wielu pośredników, płacą podatki, zarabiają. Szkoda tylko, że jabłka, a także gruszki trafiają na polski rynek jako owoce krajowe.

Sadownicy są oburzeni, że grupy producenckie, które miały w założeniu działać na korzyść sadownika, takim procederem bezpośrednio mu szkodzą. Nie jest natomiast zupełnie zrozumiałe, że importem zajmują się czasem także prywatni sadownicy. Znów wygrywa twarda ekonomia. Import wzrasta, podaż wzrasta, cena spada. Cena dla polskiego sadownika… niestety.

Żeby zaoszczędzić fatygi z importem z dokumentami i transportem. Może warto na wiosnę pokusić się właśnie o tę odmianę? Bo chyba potrafimy wyprodukować dobre jabłka – prawda? A skoro jest popyt to ponadczasowe słowa świętej pamięci profesora Makosza pasują tu jak ulał…

Wielu polskich sadowników oczekuje patriotyzmu jeżeli chodzi o handel. To niestety utopia, bo ten kończy się gdy w grę wchodzą pieniądze. Tylko nie do końca rozumiem czemu Ci sami ludzie którzy handlują importowanymi jabłkami potem na konferencjach i w mediach wypowiadają się o tym jak ratować polskie sadownictwo. Hipokryzja w najczystszej postaci.

Na koniec można zadać złośliwe pytanie do panów prezesów grup, którzy kupują Boskoopa z Holandii. Jaki kraj pochodzenia widnieje na grupowych kartonach w których te jabłka wyjeżdżają z sortowni? Czy może ktoś się jednak fatyguje z naklejkami z napisem “kraj pochodzenia: Holandia” ? (oczywiście całokształtem artykułu ironizuje)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *