Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA

Po co nam tyle mocy w ciągnikach sadowniczych?

Nowy ciągnik to wydajność, komfort i funkcjonalność. Niestety ceny nie rzadko przyprawiają o zawrót głowy. Skąd bierze się trend ciągle rosnącej mocy w ciągnikach sadowniczych? Czy to chwyt marketingowy czy konieczność? Czasem oglądając foldery producentów można ulec wrażeniu, że ścigają się między sobą jak kilka lat temu producenci aparatów cyfrowych. Wygra ten, kto da więcej megapixeli. To jednak nie wszystko. Tak samo jest z ciągnikami.

Zacznijmy od tego, że kilka lat temu standardem tego mocniejszego sadownika było 80 – 90 koni mechanicznych. Zdaniem wielu sadowników jest to zupełnie wystarczające. Obecnie coraz więcej producentów oferuje maszyny, które mają nawet ponad 110 koni mechanicznych.

W sadownictwie takich mocy nie potrzebujemy. Sporadycznie używamy pługa, czy agregata uprawowego. Nowoczesne opryskiwacze mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na moc. Mocy potrzebują na przykład kosiarki bijakowe. Jednak w przypadku sadów karłowych używamy najczęściej tych o szerokości 1,8 m. W tym przypadku 80 KM w zupełności wystarczy. Podobnie jest w przypadku brony aktywnej.

Jeśli chodzi o uciąg, który zależy od szerokości rozstawu kół sytuacja jest jeszcze ciekawsza. Mając rolniczą przyczepę (z 6 tonami jabłek przemysłowych) i wzniesienie można pokusić się o pojedynek. Wygra starszy, ale szerszy ciągnik rolniczy z połową mocy. Kosztem ponad 100 konnego sadownika, a to właśnie ze względu na wspomniany wcześniej uciąg. Wraz z mocą wzrasta spalanie, a to w dzisiejszych czasach niezwykle mocny argument.

Zdaniem większości sadowników, moc ponad 100 KM w ciągniku sadowniczym nigdy nie zostanie wykorzystana. A wyścig producentów jest nieuzasadniony. Nie ma sensu zwiększanie mocy bez zwiększania albo masy, albo szerokości. Jednak wielu z nas marzy o takim właśnie sprzęcie. Producenci podążają za wymaganiami klientów… czy zatem sami sobie jesteśmy winni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *