Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA

Import przemysłu spoza UE – KUPS nie chce się ustosunkować

Trochę się ostatnio mówi o imporcie jabłek przemysłowych spoza Unii Europejskiej. Postanowiłem zadać kilka pytań największej branżowej organizacji w Polsce. Na odpowiedzi czekałem kilka dni… niestety się nie doczekałem się.

W związku z niekontrolowanym napływem jabłek przemysłowych do Polski, postanowiłem zapytać KUPS, co wiadomo im o tym procederze. Oraz czy na zakładach zrzeszonych w unii przetwarza się jabłko z południa Europy. Sekretarz generalna KUPS, pani Barbara Groele pomimo prób kontaktu nie odpowiada i nie odpisuje na maile. Zatem odpowiednim jest stwierdzenie, że Krajowa Unia Producentów Soków odmówiła komentarza w tej sprawie.

KUPS medialnie bardzo troszczy się o jakość swoich wyrobów, certyfikację, organizuje wszelakie imprezy branżowe czy sympozja. Ostatnio stowarzyszenie odegrało dużą role w walce o nie podnoszenie stawki VAT na soki. Zasłaniając się oczywiście dobrem sadowników a nie obawą o uszczuplenie zawartości własnych kieszeni.

Jeśli prawdą okazało by się, że zakłady zrzeszone w KUPS, importowane jabłka jednak przetwarzają. To jak by się to miało do troski o polskich sadowników, jaką organizacja przez kilka miesięcy głośno wyrażała? I wreszcie jak by się to miało do promowania sadów sokowych i ograniczania pozostałości środków ochrony roślin? Jak to się ma do odmowy kupowania owoców z przerywki właśnie ze względu na pozostałości?

Jak wiemy, sadownicy zrzeszeni w ramach Agrounii pobrali próbki z big-bagów z jednej z hurtowni w okolicach Grójca, która na potęgę importuje owoce z południa kontynentu. Wyniki były fatalne. Przekroczone normy i substancje nie dozwolone do stosowania na terenie naszego kraju.

Niestety na te pytania odpowiedzi nie uzyskamy bo KUPS chowa głowę w piasek. A pani sekretarz udaje, że nie widzi wiadomości na swojej skrzynce mailowej. Co to milczenie oznacza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *