Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA

Wszyscy zgodnie trzymają cenę skupu jabłek deserowych

Jeszcze na początku sezonu zakupowego jabłek ceny za daną odmianę znacznie się różniły. Czasem nawet o 40 groszy. Obecnie, wszędzie stawki są niemal identyczne. Ale są wyjątki. Za Szampiona wszystkie grupy pod Grójcem płacą 1,30 zł/kg ani grosza mniej.. ani grosza więcej.

Jak to? Po co? Dlaczego? Bo tak jest po prostu łatwiej. Po co konkurować skoro łatwiej jest trzymać takie same stawki i się nie wychylać. Dopóki sadownicy przywożą to jest dobrze. Generalnie w każdej małej branży, gdzie wszyscy się znają konkurencja nie jest mile widziana, a już na pewno nie ta zdrowa, wolnorynkowa konkurencja. Niestety, taka jest rzeczywistość.

Dowiadując się o ceny i przeglądając dziś ich zestawienia widać absolutną zgodność co do stawek. Jednak w przypadku tak wielu podmiotów niemalże niemożliwe jest, że wszyscy posiadają tych samych odbiorców czy wszyscy mają identyczne koszty. Szampiona sprzedamy (prawie) wszędzie po 1,30 zł/kg a Red Jonaprinca po 1,40 zł/kg.

I znowu zaradzić temu możemy tylko my, sadownicy, solidarnie. Jeśli nie będzie towaru za 1,30 zł/kg to cena wzrośnie. Ile jeszcze przyjdzie nam poczekać na wzrosty? Z tym, że nie są adekwatne do tegorocznej sytuacji zgodzi się ze mną większość sadowników, a co na to rynek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *