Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA

Przemysł – ceny w grupach i na skupach

Burzliwy i nośny temat cen jabłek przemysłowych towarzyszy nam od początku sezonu. W tym roku wyjątkowo nam nim się rozwodzimy i częściej niż w latach ubiegłych dyskutujemy. O ile ceny na skupach i marże pośredników nie są żadną tajemnicą, o tyle stawki za jabłka przemysłowe po sortowaniu, na grupach nie są tak powszechnie znane oraz nie dyskutuje się o nich tak często.

Obecnie stawki na skupach to 0,61 – 0,63 zł/kg. W lubelskim i okolicach Sandomierza 0,58 – 0,61 zł/kg. Mniej dyskutujemy o cenach po sortowaniu, a te w podgrójeckich grupach wynoszą od 0,43 – 0,45 zł/kg do 0,50 zł/kg. O 22 groszach inni marży pośrednicy mogą jedynie pomarzyć.

Już w ubiegłym roku sprzedając przemysł przez grupy producenckie mogliśmy sporo stracić. Były jednostkowe przypadki, gdy na rozliczeniu zobaczyliśmy (bezczelne) 0,01 zł/kg. (Tylko po to aby grupa mogła się rozliczyć z Urzędem Skarbowym). Przeważnie było to od 0,05 do 0,10 zł/kg. Czyli marża była jeszcze większa niż w tym sezonie bo dochodziła do 30 groszy na kilogramie co jest czymś fenomenalnym.

Dążąc do konkluzji, jedyne czym mogę podsumować zaistniałą sytuację to wolny rynek. Jeśli ktoś oddaje jabłka za daną cenę, to znaczy, że mu ona odpowiada. Nikomu niczego nie zabronię, skoro jest świadomym i myślącym człowiekiem. Z drugiej strony czemu dany podmiot miałby podnosić cenę, skoro znajduje chętnych do transakcji? Osobiście, jeśli oddaje jabłka na sortowanie, odbieram przemysł. W zdecydowanej większości grup jest taka możliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *