Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA

Import STOP?

Włosi biją na alarm – chodzi o inwazyjnego szkodnika, który daje się we znaki uprawom sadowniczym. Brak środków do zwalczania, brak naturalnych wrogów – sztab ludzi szuka rozwiązań. Tymczasem Polacy nadal na potęgę importują włoskie drzewka. Czy na prawdę nie boimy się, że zostanie on zawleczony do naszego kraju? A może ktoś przysypia? Sadownicy już zgłaszają, że widzieli pojedyncze sztuki w swoich sadach.

Dotychczas w branżowych, włoskich mediach na temat Halymorpha Halys panowała swego rodzaju cenzura. Sadownicy swoje a grupy i organizacje branżowe swoje. Obecnie powoli wychodzi na światło dzienne ogrom strat w południowym Tyrolu. Przyjmując za prawdę szacunki samych sadowników, może to być nawet 450 000 ton.

Wśród polskich sadowników pojawiają się coraz częściej głosy namawiające do zaprzestania importu z Włoch. Chodzi zarówno o materiał szkółkarski jak i owoce. Nie ma co ukrywać, że wizja rozpowszechnienia się tego inwazyjnego szkodnika w naszych sadach nie napawa optymizmem.

Pesymiści twierdzą, że w naszych warunkach szkody wyrządzone przez tego insekta były by znacznie większe niż we Włoszech. Sprzyjać będzie temu wiele ugorów, niechronionych lub niedostatecznie chronionych sadów oraz ocieplający się klimat.

Problem zauważa pewien austriacki sadownik. Jego zdaniem nie dostatecznie dużo mówi się o tym problemie w jego kraju. W prostym tłumaczeniu opis do zdjęć brzmi: “W Styrii. Nasi handlowcy sprowadzali nie tylko jabłka z Włoch, ale także robaki. Producenci owoców ponieśli szkody. Niewiarygodne, że nikt o tym nie mówi”

Także austriaccy sadownicy zaczynają coraz głośniej mówić o zaprzestaniu importu owoców i drzewek z Włoch. Co powinniśmy zrobić? Zablokować import aby się uchronić przed potencjalnymi stratami? Nie przejmować się szkodnikiem, którego przecież u nas jeszcze nie ma? Czy pozwoli na to prawo unijne? Zapraszam do dyskusji.

2 KOMENTARZE

  1. czy te ciemniejsze plamy na jabłkach są spowodowane przez tego szkodnika?
    gdzie pozyskać wiedzę na ten temat, tzn jakie szkodniki wyrządzają takie a nie inne szkody?

    • Dokładnie tak. NA początku zupełnie niewidoczne. Po pierwsze polecam literaturę fachową o szkodnikach drzew ziarnkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *