Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA

Nie będzie importu Holenderskiej konferencji?

Ceny gruszek w Holandii rosną. Media zauważają, że szczególnie wysokie ceny osiągają grubsze sorty. Miejmy nadzieję, że to skutecznie zniechęci pośredników do sprowadzania tych owoców do naszego kraju.

Jakiś czas temu nie małą dyskusje wywołało ogłoszenie sprzedaży gruszki Konferencji z Holandii. Znajdowało się ono na jednej z sadowniczych grup i spowodowało lawinę komentarzy. Od tych niecenzuralnych do poważnych pytań o cenę i ilości. Ceny w Holandii rosną, jak

Gruszki przedstawione na zdjęciu nie były sortowane. Z całą pewnością są tam owoce powyżej 65 mm. Cena za kilogram wynosiła 50 eurocentów, co jest równe 2,16 zł/kg. Owoce miały by być wysłane i sprzedane do Polski razem ze skrzyniopaletami. Czy było to kolejne z działań mających na celu wykreowania w naszych głowach innej rzeczywistości? Tak jak niezwykle tania włoska Gala? Czy zamieszczone na tej samej grupie ogłoszenie nowozelandzkiego Braeburna po 1,40 zł/kg? Z tego ostatniego możemy się akurat pośmiać z czystym sumieniem 🙂

Holendrzy będąc w trakcie zbiorów, widzą, że najgrubszych owoców jest znacznie mniej niż w ubiegłych latach. Straty spowodowane gradem i oparzeniami słonecznymi szacuje się w Holandii na 15 – 20% i dopiero teraz zaczyna się o tym głośno mówić. Jak mówi Zweer van Aalsburg na łamach portalu freshplaza.it. Ceny grubej Konferencji, powyżej 65 mm, z tego powodu znacząco rosną. W tej chwili za kaliber 65+ można otrzymać powyżej 0,75 €/kg czyli 3,42 zł/kg.

Warto skonfrontować to głośne ogłoszenie z faktami. Być może tamtego dnia cena była prawdziwa. Obecnie sytuacja się szybko zmienia i dziś w prawdziwość takiego ogłoszenia mocno bym powątpiewał. Konferencja w najgrubszym kalibrze w Holandii drożeje i jest to faktem. Czy z tego powodu jej import znacznie wyhamuje bądź w ogóle zatrzyma się?

Jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz. W Polsce, owoce tej odmiany nie odczuły tak wiosennych przymrozków jak jabłka. Spodziewamy się plonów na dość wysokim poziomie. Cena ponad 3 zł/kg w Holandii w połączeniu ze znaczną podażą gruszek w naszym kraju nie wróży dobrze dla pośredników w handlu. Dziś na polskich rynkach hurtowych najgrubsze, krajowe owoce można kupić przeciętnie za nieco ponad 2 zł/kg, więc import nawet bez kosztów transportu wydaje się być bez sensu.

Oczywiście jakiś import będzie, ale znacząco wyhamuje i najgrubsze holenderskie owoce nie zaleją naszego rynku. Dobrze wróży to natomiast krajowym producentom. Nie zwiększanie podaży przez importowane owoce to gwarancja zbytu w dobrych cenach. A także wzrosty cen do poziomu poniżej opłacalności importu. Przynajmniej na razie..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *