Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA

Jak kształtowała się cena jabłek przemysłowych w sierpniu?

Cena jabłek przemysłowych w niektórych punktach skupu osiągnęła dziś 0,58 zł/kg. Jak widać na wykresie, trend jest wyraźnie wzrostowy. Matematyka nazwa ten wykres niemalejącym.

W sierpniu 2019 nie mieliśmy do czynienia z dziką pogonią za surowcem jak w 2017. Cena rośnie w zdrowym, z punktu widzenia ekonomii tempie. Wtedy cena dobiła do 0,87 – 0,88 zł/kg a następnie w ciągu kilku godzin spadła o 30 groszy w całym kraju. Dzięki powolnemu wzrostowi w tym roku nie mieliśmy do czynienia z takim zjawiskiem. (Nazywanym korektą, bądź zmową cenową. Dwa lata temu można było mieć przekonanie graniczące z pewnością, że mieliśmy do czynienia z tym drugim)

Ile będzie trwał ten wzrost? Do jakiego poziomu dobiją ceny? Gdzie pod koniec października znajdzie się wykres? W tym tempie na koniec sezonu zbiorów powinniśmy mieć 1,00 zł/kg. Jest to wysoce prawdopodobne biorąc pod uwagę drożejący koncentrat jabłkowy na rynkach światowych jak również ceny za ten surowiec w USA. Wielu producentów, którzy są świadomi niższej jakości swego towaru zarzeka się, że przy złotówce nie będą chować ani kilograma do chłodni. Z drugiej strony presja zakupowa za strony zakładów jest duża. Apetyt będzie rósł w miarę pojawiania się owoców o coraz wyższej wydajności w przetwórstwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *