Między Rzędami

BLOG SADOWNICZY

EKONOMIA

Przedsezonowy poradnik – czego grupom NIE WOLNO robić?

Chociaż ameryki nie odkryłem dobrze aby sadownicy byli świadomi na co nie powinni się godzić. Zainteresowanym chętnie prześle oryginał pisma z agencji na adres mailowy.

Lada dzień rozpoczniemy zbiory jabłek na długie przechowywanie. Na pierwszy ogień Gala, następnie Lobo i tak do Wszystkich Świętych, chociaż w tym roku zbiory pewnie skończymy nieco wcześniej. Ubiegły sezon był rajem dla przetwórców, ale także dla grup. Nierzadko zdarzały się nadużycia. Nie wszyscy jednak chcą nasz oszukać. Pewnie nie wszyscy to wiedzą, dlatego na podstawie pisma z ARiMR postanowiłem napisać krótki poradnik, czego grupom NIE WOLNO robić. Wiedząc to i zwracając uwagę na taką czy inną nieprawidłowość dbacie przede wszystkim o swoje portfele. Pytania zadał kolega Paweł. Musiał się nieźle napocić aby uzyskać odpowiedzi z agencji, jemu przede wszystkim należą się słowa podziękowania.

Pytania zadane przez Pawła:

1. Czy GP może świadczyć usługi transportowe samochodami zakupionymi ze wsparciem ARiMR i pobierać za te usługi pieniądze?

2. Czy GP może wynajmować odpłatnie chłodnię owoców wraz opakowaniem udziałowcom GP jak i osobom trzecim? Oczywiście pytanie dotyczy chłodni postawionych ze wsparciem ARiMR.

3. Czy GP powinna wystawiać FV na świadczone usługi sortowania, pakowania, przewozu i chłodzenia owoców, czy może odejmować wartość tych usług od ceny owoców?

4. Co się dzieje z mieniem ruchomym i nieruchomym w przypadku ogłoszenia upadłości GP? (udziałowcy wpłacali 25% wartości np skrzyń)

5. Czy prawdą jest że w przypadku upadłości GP, Syndyk masy upadłościowej może anulować faktury sprzedaży skrzyń z GP do udziałowca?

6. Czy GP może dowolnie wysprzedawać swoje mienie ruchome osobom trzecim i udziałowcom (czy musi posiadać zgodę ARiMR)?

Pytania takie nurtują wielu sadowników. Sytuacja w naszej branży może wynikać z niedoinformowania wielu sadowników. Obawiamy się że wiele GP nie do końca wywiązuje się z umów podpisanych z ARiMR. Niektóre GP zaczynają postępować tak jak firmy handlowe które nie mają żadnych zobowiązań odnośnie ARiMR oraz swoich udziałowców. Liczę na szybkie udzielenie mi odpowiedzi na powyższe pytania

Ad. 1.

GPO nie może świadczyć usług transportowych samochodami ciężarowymi zakupionymi z dofinansowań w okresie 10 lat (okres zobowiązania dotyczący niezbywania i nieudostępniania inwestycji). Samochody zakupione w ramach tychże dofinansowań, nie mogą również być wykorzystywane w celach innych niż transport owoców i warzyw do i z GPO. W związku z powyższym nie można ich używać w prywatnych firmach. Warto wspomnieć, że pewna duża grupa z okolic Grójca miała z tego powodu nieprzyjemności i kary.

Ad. 2.

GPO nie może wynajmować chłodni owoców i innych urządzeń np. sortownic czy maszyn do pakowania w okresie 10 lat (okres zobowiązania dotyczący niezbywania i nieudostępniania inwestycji). Ten przepis jest niestety bardzo często łamany. W praktyce GPO nie wolno potrącać członkom grupy ani grosza za przechowalnictwo, ponieważ wtedy staje się to wynajmem obiektu. Jeśli na rozliczeniu macie potrącenie za przechowywanie, grupa złamała prawo. Oczywiście na fakturze tego nie będzie, ponieważ wiedzą doskonale, że jest to zabronione. Na fakturze zazwyczaj znajdowała się suma z rozliczenia, która o koszty przechowalnictwa była już pomniejszona. Jeśli w biurze idą w zaparte polecam poprosić o fakturę za przechowalnictwo, a jeśli nie będzie możliwości jej wystawienia (a nie będzie) to spotkać się z prezesem.

Poza tym grupa nie może zarobkowo sortować jabłek innym podmiotom gospodarczym na maszynach zakupionych w ramach dofinansowania. Można do zdefiniować, tak, że jeśli na sortowni grupy X przesuwają się kartony z logiem prywatnej firmy, grupa złamała prawo. Ludzie wtajemniczeni w działalności grup, wiedzą, że ten proceder jest nierzadko praktykowany

Kolejnym niechlubnym przykładem było odpłatne wynajmowanie opakowań jesienią 2018 roku. Znam jeden taki przypadek z bliskiej okolicy. Cena za wynajęcie plastykowej skrzyniopalety wynosiła 10 zł na całą zimę. W momencie ogólnego niedoboru opakowań, był to lukratywny interes. Nie jest to zapewne jedyny przypadek złamania prawa w ten sposób

Ad. 3.

GPO może odejmować koszty usług od wartości owoców jeśli udziałowcy grupy podejmą taką decyzję DEMOKRATYCZNIE. Niestety jak doskonale wiecie, sposób podejmowania decyzji w 9/10 GPO nie ma nic wspólnego z demokracją. Na przykład, znana wielu sadownikom grupa X przy 2000 udziałów, 1500 przypada dwóm osobom, to w zasadzie kończy dyskusję.

Ad. 4.

W przypadku upadłości GPO, tak samo jak innych podmiotów dotyczy jej prawo upadłościowe. Stosowany jest ten sam mechanizm. Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego. W tym miejscu ARiMR wskazuje, że nie jest właściwym organem do wydawania opinii prawa ogólnie stosowanego.

Ad. 5.

W przypadku ogłoszenia upadłości przez grupę, przepisy prawa upadłościowego określają prawa i obowiązki syndyka. Tu dokładniej odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Ale skoro syndyk po ogłoszeniu upadłości jest uprawniony do prowadzenia przedsiębiorstwa upadłego i zarządza nim w imieniu własnym a nie grupy, to pewnie może anulować FV sprzedaży skrzyń. W tym miejscu ARiMR także zastrzega, że nie jest organem właściwym do wydawania opinii prawnych.

Ad. 6.

Nie, grupie nie wolno sprzedawać mienia ani ruchomego, ani nieruchomego nabytego w ramach dofinansowań, bez zgody ARiMR, pod rygorem kary. Jeśli byliście świadkami takiego postępowania, grupa złamała prawo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *